Blahodarné účinky bylín sú ľuďom známe od nepamäti a aj v súčasnosti je o ich liečivých účinkoch presvedčených čoraz viac ľudí.

Bratislava 22. októbra (OTS) - Od začiatku sa však ľudia snažili získať z bylín čo najviac účinných látok a hľadali na to rôzne spôsoby. Okrem známeho bylinného odvaru alebo záparu, keď sa bylinky zalejú horúcou vodou a nechajú sa krátko lúhovať, sa využíval aj šetrnejší spôsob, a to macerácia. Ide o jednoduchý a pritom účinný systém výluhu bylín za studena. Na výrobu bylinných likérov sa využíva macerácia bylín v liehu. Do likérov Tatra Balsam sa byliny macerujú v roztoku vody a liehu v závislosti od druhu bylín od 4 do 7 dní v špeciálnych rotačných tankoch.

Výroba macerátov je obľúbená pre jednoduchosť prípravy a vďaka takejto úpravy dostaneme z byliniek práve to, čo potrebujeme. Pôvodne sa byliny macerovali kvôli uchovávaniu ich liečivých účinkov. Využívali sa na prípravu čajov, tinktúr, liečiv, ale i drogérie a kozmetiky. Ľudia ich používali na vnútorné i vonkajšie použitie, napr. zistili, že im vedia pomôcť s tráviacimi, či s dýchacími ťažkosťami. Niektoré druhy bylín je vhodné len macerovať, lebo zaparením teplou vodou by sa ich liečivé účinky stratili. Bylinky je možne macerovať vo vode, liehu, ale aj v oleji.

Macerácia bylín v liehu sa dnes využíva aj pri výrobe bylinných likérov. Ak by sa tak neudialo, k spotrebiteľovi by sa dostal len ochutený a osladený lieh. Pri macerácii sa uvoľňujú nielen aromatické látky, ktoré tvoria charakteristickú vôňu, ale hlavne významné látky, tvoriace chuť a samotné jadro a základ likérov. Kombinácia byliniek nie je náhodná, je to výsledok pokusov a hľadania správnych zoskupení na dosiahnutie vyváženej a rozpoznateľnej chute. 

Rad bylinných likérov Tatra Balsam je typický predstaviteľ likérov najvyššieho radu, s presne definovaným zložením bylín, kontrolou ich pestovania a zberu. V súčasnosti je na trhu 5 druhov bylinných likérov Tatra Balsam od likérky Nestville Distillery. Každý likér obsahuje približne 20 druhov bylín. V likéroch boli nakombinované horské bylinky tak, aby zachytili tradičné podtatranské recepty a výsledný likér bol dokonalý v harmónii chuti, vône a farby. Ide o nadviazanie na tradíciu zbierania a spracovania liečivých bylín, ktorá vznikla v Červenom Kláštore. 

TATRA BALSAM ŠPECIÁL 52
Výnimočný bylinný likér, ktorého základom sú extrakty z byliniek v kompozícii s limetkou, škoricou a medom. Je vyrobený podľa starých domácich receptúr z podtatranských oblastí. Základom sú extrakty z horských bylín vybraných špeciálne na tvorbu charakteristických chutí a vôní tohto likéru, obohatené o jemný podtón bazalky, levandule, majoránu a iných bylín. Majorán je známy svojimi liečivými účinkami, predovšetkým utišujúcim účinkom na nervovú sústavu, ale aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest, hnačkách, nadúvaní a žalúdočných kŕčoch. Osvedčil sa aj pri rozčúlení, stresoch, nespavosti, migréne a pri pocitoch slabosti.