Máte viac ako 18 rokov?
História  -  Tatrabalsam.sk - Pravé podtatranské Bylinné likéry

História

Tatra Balsam je rada bylinných likérov, ktorých základ pochádza zo známych receptúr z podtatranskej oblasti a nadväzujú tak na dlhoročnú tradíciu výroby domácich liečivých likérov. Pri výrobe sa vychádza zo storočiami upravovaných receptúr domácich liečivých likérov, charakteristických výťažkami z horských bylín, dochucovaných rôznymi prísadami na zjemnenie chutí.

Pieninský národný park sa nachádza priamo pod vrcholkami Vysokých Tatier, svojou rozlohou je najmenším národným parkom na Slovensku, ale svojou krásou patrí medzi najkrajšie národné parky. Územie Pienin bolo vyhlásene za národný park v roku  1967, ale už od roku 1932 bolo územie dnešných Pienin spolu s Pieninským parkom narodovým z Poľska vyhlásené za prvý medzinárodný prak v Európe, so sídlom v Červenom Kláštore.

Červený kláštor ma veľmi bohatú históriu a jednou z jeho najvýznamnejších osobnosti bol mních Cyprián, ktorý žil v miestnom kláštore. Do kláštora pricestoval v roku 1756 ako skúsený medzinárodný liečiteľ-lekár, lekárnik a botanik. Miestny mnísi zriadili v kláštore na prvom poschodí konventnú lekáreň a jej správcom od roku 1756 bol chýrny ránhojič Cyprián – liečil odvarom z bylín, tinktúrami, čajmi ale vedel aj naprávať zlomeniny. Jeho zásluhou sa kláštorná lekáreň stala známa v širokom okolí a aj preto ho ľudia nazývali ,,doktor tisícich vied,,. Dodnes sa hovorí, že patrila k najstarším v Európe.

Cypriánovým celoživotným dielom je Herbár z roku 1766. Je to veľmi vzácne dielo. Kniha je v tmavej koži a je to zbierka 283 exemplárov rožných bylín. Každý exemplár ma uvedený názov po latinsky, nemecky, grécky, poľsky a slovensky. Cyprián zaznamenal všetky svoje poznatky o chorobách a svoje postupy pri ich prekonávaní. Technológia, ktorú zvolil Cyprián na spracovanie bylín, sa využíva obdobne aj pri výrobe likéru Tatra Balsam. Aj dnes sa extrakty bylín šetrne macerujú v liehu a získavajú sa extrakty bylín, ktoré dotvárajú harmóniu chuti, vône a predovšetkým identitu likéru Tatra Balsam.

Výroba likérov ma v oblasti Severného Spiša dlhú tradíciu a spája sa aj s výrobou likérov rodinnej firmy Morgenbesserovcov – napr. Likér Hokejka. Ak sa niekto pozastaví nad skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá si trúfa tvrdiť, že jej leží na srdci spokojnosť a zdravie zákazníkov, vyrába alkoholické nápoje – likéry, je za potreby dodať, že výroba kvalitných bylinných likérov patrila kedysi výhradne do rúk magistrov a že takmer každá lekáreň mala i svoju likérovú resp. elixírovú špecialitu.